Мозаїка у перекладі (фр. mosaique, іт. Mosaico, від лат. Musivum, буквально – присвячене музам). Як багато чуттєвості, краси і грації в цьому слові. Мозаїкою називається візерунок, викладений на різних поверхнях (стінах, підлозі, стелі). Матеріалом мозаїки служить, як кераміка і скло, так і дерево, прості камені, смальта і т.д.

Мозаїка зародилася ще на стародавньому Сході, з творінь майстрів до нас дійшли чудові перські скриньки.

Античну епоху, під впливом давньосхідних зразків мозаїка (спочатку виконувалася кольоровий галькою на підлогах). Свого розквіту досягла за часів римської імперії, нею викладалися стіни і підлоги вілл, палаців, терми (суспільні лазні), з матеріалів у цей період застосовувалися композиції з кольорових каменів і смальти.

Човни, портова споруда і дельфн. Мозака у Остії Антика біля Риму.

Найвизначнішими творіннями, цієї епохи  збереглися мозаїки із зображенням  Помпеї, Битва при Іссе. Остання взагалі викладена з півтори тисячі шматочків, особливим способом – «opus vermiculatum» (це коли шматочки збираються один до одного по звивистих лініях).

Дійсно найвищим розквітом мозаїчного мистецтва загальновизнано вважається епоха Візантійської імперії. Шедеври візантійської мозаїки відрізняють особлива витонченість, вишуканість, ясність і визначеність контурних ліній. Для техніки характерні делікатна кладка й дрібний розмір каменів. А ще візантійському стилю притаманний золотий фон.

Імператор Лев VI схиляє коліна перед Ісусом Христом
Мозаїка конхи

На ранньому етапі середньовіччя (VI-VIII століття) своїми мозаїками славилось італійське місто Равенна, нею прикрашалися численні палаци та храми. На фресках, і взагалі в оздобленні використовувалася мозаїка. Своїми мозаїчними візерунками славився м. Монреалі, там знаходиться великий кафедральний собор. Він виблискує в золотистих барвах, вони надають йому відчуття багатства і величі. Крім собору, увагу заслуговуює бенедиктинський монастир.

У середньовіччі, мозаїка була дуже популярним видом мистецтва для прикраси соборів, але фреска витіснила її, хоча мозаїка на відміну від останньої не втрачає кольору,  малюнок не тьмніє і його не треба оновлювати.

Важливий внесок у розвитку мозаїки внесла ісламська культура. Мечеті і мінарети, у своєму внутрішньому оздобленні використовують мозаїку. Основними видами мозаїки були – паркетрі і інтарсія.

Купол Великої мечеті Кордови покриває мозаїчний візерунок синіх і золотих квітів
Мозаїка на стінах Купола скелі

На території України мозаїчне мистецтво зародилося значно пізніше, в X столітті, і було пов’язане з прийняттям християнства, а й особливого розвитку відразу не отримала з-за нестачі матеріалу. Пізніше було налагоджено виробництво скляної смальти в Києві, це викликало розквіт мозаїчного мистецтва. Найвідомішими і вражаючими витворами мистецтва є мозаїчні панно в Софійському соборі в Києві і Михайлівському Золотоверхому монастирі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.